| Manufacturer Part Number: | 1N717A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 13V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N717A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N717A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 13V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 11 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N717A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N717A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N717A is new and unused, you can buy 1N717A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N717A.
| HSMS-281K-TR1G | RF Diode Schottky - 1 Pair Isolated 20V 1A SOT-363 | HSMS-281K-TR1G.pdf | |
| SUP90N03-03-E3 | MOSFET N-CH 30V 90A TO220AB | SUP90N03-03-E3.pdf | |
| MAX5429EUA+ | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (UP, DN) Interface 8-uMAX | MAX5429EUA+.pdf | |
| XC5VLX30-3FFG324C | IC FPGA 220 I/O 324FBGA | XC5VLX30-3FFG324C.pdf | |
| A54SX16A-1PQG208M | IC FPGA 175 I/O 208QFP | A54SX16A-1PQG208M.pdf | |
| ATXMEGA16C4-AU | AVR AVR® XMEGA® C4 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | ATXMEGA16C4-AU.pdf | |
| EFM32LG290F64G-E-BGA112R | ARM® Cortex®-M3 Leopard Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 112-LFBGA (10x10) | EFM32LG290F64G-E-BGA112R.pdf | |
| DS15MB200TSQX/NOPB | Buffer, Multiplexer 4 x 1:2, 2:1 Channel 1.5Gbps 48-WQFN (7x7) | DS15MB200TSQX/NOPB.pdf | |
| SC16IS850LIPW,118 | IC UART I2C/SPI 24TSSOP | SC16IS850LIPW,118.pdf | |
| MC74AC377DWG | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | MC74AC377DWG.pdf | |
| SN74LVC1G99DCURE4 | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 4 Input US8 | SN74LVC1G99DCURE4.pdf | |
| 74LVX373SJX | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOP | 74LVX373SJX.pdf | |
| AS7C31024B-10TCN | IC SRAM 128K X 8 3.3V 32-TSOP | AS7C31024B-10TCN.pdf | |
| 709269S9PF | IC SRAM 256KBIT 9NS 100TQFP | 709269S9PF.pdf | |
| AT17LV65-10CC | IC SRL CONFIG EEPROM 64K LV 8LAP | AT17LV65-10CC.pdf |