| Manufacturer Part Number: | 1N720A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N720A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N720A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 17 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N720A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N720A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N720A is new and unused, you can buy 1N720A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N720A.
| MDD142-16N1 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 1600V (1.6kV) 165A Chassis Mount Y4-M6 | MDD142-16N1.pdf | |
| FR20JR02 | Diode Standard, Reverse Polarity 600V 20A Chassis, Stud Mount DO-5 | FR20JR02.pdf | |
| DS1123LE-25+ | Delay Line IC 1-Shot, Programmable 256 Tap 63.75ns 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | DS1123LE-25+.pdf | |
| 8N3DV85FC-0127CDI8 | VCXO IC 25MHz, 33.3333MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0127CDI8.pdf | |
| PIC16F818-E/P | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 18-PDIP | PIC16F818-E/P.pdf | |
| PIC24FJ64GA310T-I/BG | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (22K x 24) FLASH 121-TFBGA (10x10) | PIC24FJ64GA310T-I/BG.pdf | |
| MAX3461ESD+ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | MAX3461ESD+.pdf | |
| XR16L2750CJ-F | IC UART FIFO 64B DUAL 44PLCC | XR16L2750CJ-F.pdf | |
| ADUM3190TRQZ-RL7 | Isolator, Error Amplifier IC Shunt Regulators, Linear Power Supplies, Inverters, UPS 16-QSOP | ADUM3190TRQZ-RL7.pdf | |
| SN74LVC1G125DRLR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SOT-5 | SN74LVC1G125DRLR.pdf | |
| 74LV374PW,118 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | 74LV374PW,118.pdf | |
| LT3080EQ#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0 V ~ 36 V 1.1A 5-DDPAK | LT3080EQ#PBF.pdf | |
| S-1137C2J-I6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 300mA SNT-6A (H) | S-1137C2J-I6T2U.pdf |