| Manufacturer Part Number: | 1N721A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 20V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N721A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N721A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 20V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N721A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N721A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N721A is new and unused, you can buy 1N721A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N721A.
| BAS21WS-TP | DIODE GEN PURP 250V 200MA SOD323 | BAS21WS-TP.pdf | |
| Q4X8E3 | TRIAC SENS GATE 400V 0.8A TO92 | Q4X8E3.pdf | |
| ISPLSI 2096VE-250LTN128 | IC CPLD 96MC 4NS 128TQFP | ISPLSI 2096VE-250LTN128.pdf | |
| PIC18F97J94-I/PT | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 128KB (64K x 16) FLASH 100-TQFP (12x12) | PIC18F97J94-I/PT.pdf | |
| PIC32MX530F128LT-I/PF | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | PIC32MX530F128LT-I/PF.pdf | |
| PIC16C56-10E/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 1.5KB (1K x 12) OTP 20-SSOP | PIC16C56-10E/SS.pdf | |
| PIC17LC756AT-08/L | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (16K x 16) OTP 68-PLCC (24.23x24.23) | PIC17LC756AT-08/L.pdf | |
| CY8C20447S-24LQXI | IC CAPSENCE SMARTSENCE 16K 32QFN | CY8C20447S-24LQXI.pdf | |
| PI5V512QE | IC 2:1 MUX/DEMUX 5PORT 24-QSOP | PI5V512QE.pdf | |
| MT25QU512ABA8E12-0SIT | NOR FLASH 128MX4 PLASTIC PBF TBG | MT25QU512ABA8E12-0SIT.pdf | |
| AT49F512-70JC | IC FLASH 512KBIT 70NS 32PLCC | AT49F512-70JC.pdf | |
| MAX6010AEUR+T | Series Voltage Reference IC ±0.2% 7mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | MAX6010AEUR+T.pdf | |
| LM3674MF-ADJ | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753 | LM3674MF-ADJ.pdf |