| Manufacturer Part Number: | 1N722A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 22V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N722A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N722A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 22V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 24 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N722A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N722A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N722A is new and unused, you can buy 1N722A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N722A.
| FR1G-13-F | Diode Standard 400V 1A Surface Mount SMB | FR1G-13-F.pdf | |
| SZBZX84C20LT1G | Zener Diode 20V 225mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | SZBZX84C20LT1G.pdf | |
| CZRB5360B-HF | Zener Diode 25V 5W ±5% Surface Mount SMB (DO-214AA) | CZRB5360B-HF.pdf | |
| IRG4BC10SD-L | IGBT 600V 14A 38W Through Hole TO-262 | IRG4BC10SD-L.pdf | |
| 8N4SV75BC-0154CDI | VCXO IC 50MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0154CDI.pdf | |
| C8051F853-C-GU | 8051 C8051F85x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (8K x 8) FLASH | C8051F853-C-GU.pdf | |
| N78E517APG | 8051 N78 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH | N78E517APG.pdf | |
| MAX3232IDBR | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SSOP | MAX3232IDBR.pdf | |
| KS8721BLA4-TR | 1/1 Transceiver MII, RMII 48-LQFP (7x7) | KS8721BLA4-TR.pdf | |
| PCA9513AD,118 | Buffer, Accelerator 1 Channel 400kHz 8-SO | PCA9513AD,118.pdf | |
| MIC7211YM5-TR | Comparator General Purpose Push-Pull SOT-23-5 | MIC7211YM5-TR.pdf | |
| FMS6364AMTC14X | IC DVR VID FILTER SD/HD 14TSSOP | FMS6364AMTC14X.pdf | |
| R1LV0108ESP-5SR#B0 | IC SRAM 1MBIT 55NS 32SOP | R1LV0108ESP-5SR#B0.pdf | |
| MT46H64M32LFCX-6 WT:B | IC LPDDR SDRAM 2GBIT VFBGA | MT46H64M32LFCX-6 WT:B.pdf | |
| VN808SR13TR | IC DRIVER HIGH SIDE OCTAL 36SOIC | VN808SR13TR.pdf |