| Manufacturer Part Number: | 1N724A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 27V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N724A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N724A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 27V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 35 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N724A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N724A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N724A is new and unused, you can buy 1N724A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N724A.
| MBR2X120A045 | Diode Array 2 Independent Schottky 45V 240A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | MBR2X120A045.pdf | |
| VS-40CTQ150-1-M3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 20A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | VS-40CTQ150-1-M3.pdf | |
| P600D-E3/54 | DIODE GEN PURP 200V 6A P600 | P600D-E3/54.pdf | |
| LTC1853CFW#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 48-TSSOP | LTC1853CFW#PBF.pdf | |
| AD5110BCPZ10-500R7 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps I²C Interface 8-LFCSP-UD (2x2) | AD5110BCPZ10-500R7.pdf | |
| DAC7621EG4 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-SSOP | DAC7621EG4.pdf | |
| DAC8562FP | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-PDIP | DAC8562FP.pdf | |
| EPM7064BFC100-5 | IC CPLD 64MC 5NS 100FBGA | EPM7064BFC100-5.pdf | |
| R5F56318DDFB#V0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | R5F56318DDFB#V0.pdf | |
| QLX4600LIQT7 | Copper Cable Modules Interface 46-TQFN (4x7) | QLX4600LIQT7.pdf | |
| IS62WV2568BLL-55HLI | IC SRAM 2MBIT 55NS 32STSOP | IS62WV2568BLL-55HLI.pdf | |
| LB11876-TLM-E | Motor Driver Parallel 36-SSOP | LB11876-TLM-E.pdf | |
| S-13A1C33-U5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1A SOT-89-5 | S-13A1C33-U5T1U3.pdf |