| Manufacturer Part Number: | 1N727A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 36V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N727A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N727A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 36V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 60 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N727A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N727A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N727A is new and unused, you can buy 1N727A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N727A.
| TLZ5V1B-GS08 | Zener Diode 5.1V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ5V1B-GS08.pdf | |
| ICS7152MI-01T | IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC | ICS7152MI-01T.pdf | |
| X1228S14 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | X1228S14.pdf | |
| PIC18F45J11T-I/PT | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18F45J11T-I/PT.pdf | |
| SI2494-A-GMR | Modem 38-QFN (5x7) | SI2494-A-GMR.pdf | |
| SN74ALS652A-1DWRE4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | SN74ALS652A-1DWRE4.pdf | |
| SN74LVC2G17YZAR | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 6-DSBGA, 6-WCSP (1.4x0.9) | SN74LVC2G17YZAR.pdf | |
| HCF4029BEY | IC COUNTER PRESET UP/DOWN 16-DIP | HCF4029BEY.pdf | |
| 74LVTH16374MTDX | IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP | 74LVTH16374MTDX.pdf | |
| AT24C64AN-10SU-1.8 | IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOIC | AT24C64AN-10SU-1.8.pdf | |
| S-80154BLMC-JFFT2U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-80154BLMC-JFFT2U.pdf | |
| TL432IDBZR | Shunt Voltage Reference IC 36V ±2.2% 100mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | TL432IDBZR.pdf | |
| LTC3862IUH#PBF | Boost, SEPIC Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 24-QFN (5x5) | LTC3862IUH#PBF.pdf | |
| S-1135C14-M5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.4V 300mA SOT-89-5 | S-1135C14-M5T1U.pdf | |
| S-13D1B2528-A6T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.5V, 2.8V 150mA HSNT-6-B | S-13D1B2528-A6T2U3.pdf |