| Manufacturer Part Number: | 1N730A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 47V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N730A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N730A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 47V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 98 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N730A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N730A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N730A is new and unused, you can buy 1N730A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N730A.
| BYG23M-E3/TR | DIODE AVALANCHE 1KV 1.5A | BYG23M-E3/TR.pdf | |
| STTH1512W | DIODE GEN PURP 1.2KV 15A DO247 | STTH1512W.pdf | |
| ES3FHE3_A/I | Diode Standard 300V 3A Surface Mount DO-214AB, (SMC) | ES3FHE3_A/I.pdf | |
| CMR1U-04 TR13 | Diode Standard 400V 1A Surface Mount SMB | CMR1U-04 TR13.pdf | |
| STP5NB40 | MOSFET N-CH 400V 4.7A TO-220 | STP5NB40.pdf | |
| SGP23N60UFTU | IGBT 600V 23A 100W Through Hole TO-220-3 | SGP23N60UFTU.pdf | |
| XC6SLX45-2CSG324I | IC FPGA 218 I/O 324CSBGA | XC6SLX45-2CSG324I.pdf | |
| DSPIC30F2020-20E/SO | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 12KB (4K x 24) FLASH 28-SOIC | DSPIC30F2020-20E/SO.pdf | |
| DSPIC33FJ64MC506A-E/MR | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (64K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | DSPIC33FJ64MC506A-E/MR.pdf | |
| COP8CCE9HVA7 | COP8 COP8™ 8C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 8KB (8K x 8) FLASH 44-PLCC (16.58x16.58) | COP8CCE9HVA7.pdf | |
| LTC4361IDC-1#TRMPBF | Handheld/Mobile Devices PMIC 8-DFN (2x2) | LTC4361IDC-1#TRMPBF.pdf | |
| S-80856CLUA-B7HT2U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-89-3 | S-80856CLUA-B7HT2U.pdf | |
| X5165V14-4.5A | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 14-TSSOP | X5165V14-4.5A.pdf | |
| NCP662SQ15T1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 100mA SC-82AB | NCP662SQ15T1.pdf |