| Manufacturer Part Number: | 1N732A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 56V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N732A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N732A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 56V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 140 mOhm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N732A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N732A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N732A is new and unused, you can buy 1N732A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N732A.
| FEP16CTA | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 150V 16A Through Hole TO-220-3 | FEP16CTA.pdf | |
| MMSZ4686-G3-18 | Zener Diode 3.9V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4686-G3-18.pdf | |
| BZW03D180-TAP | Zener Diode 180V 1.85W ±10% Through Hole SOD-64 | BZW03D180-TAP.pdf | |
| ZMM5241B-7 | Zener Diode 11V 500mW ±5% Surface Mount Mini MELF | ZMM5241B-7.pdf | |
| BCR25CM-12LB#BB0 | TRIAC 600V 25A TO-220FP | BCR25CM-12LB#BB0.pdf | |
| 2SC3324-BL(TE85L,F | TRANS NPN 120V 0.1A S-MINI | 2SC3324-BL(TE85L,F.pdf | |
| DDTA144GUA-7-F | TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 | DDTA144GUA-7-F.pdf | |
| LDC1314RGHT | Inductance-to-Digital Converter 12 bit I²C 16-WQFN (4x4) | LDC1314RGHT.pdf | |
| 10AS066K3F40I2SG | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Arria 10 SX FPGA - 660K Logic Elements 256KB 1.5GHz 1517-FBGA (40x40) | 10AS066K3F40I2SG.pdf | |
| SN75C3238DBR | 5/3 Transceiver Full RS232 28-SSOP | SN75C3238DBR.pdf | |
| MIC2564A-0BSM-TR | IC PCMCIA/CARDBUS DUAL 24-SSOP | MIC2564A-0BSM-TR.pdf | |
| MCP19035-AAABE/MF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-DFN (3x3) | MCP19035-AAABE/MF.pdf | |
| LT8494IFE#TRPBF | Boost, Charge Pump, Flyback, SEPIC Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.202V 1 Output 2A 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LT8494IFE#TRPBF.pdf | |
| MAX752CPA | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.7V 1 Output 1.5A (Switch) 8-DIP (0.300", 7.62mm) | MAX752CPA.pdf | |
| LP3893ES-1.2/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 3A DDPAK/TO-263-5 | LP3893ES-1.2/NOPB.pdf |