| Manufacturer Part Number: | 1N733A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 62V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N733A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N733A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 62V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 170 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N733A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N733A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N733A is new and unused, you can buy 1N733A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N733A.
| CFRC304-G | DIODE GEN PURP 400V 3A DO214AB | CFRC304-G.pdf | |
| HSMS-2824-BLKG | RF Diode Schottky - 1 Pair Common Cathode 15V 1A SOT-23-3 | HSMS-2824-BLKG.pdf | |
| PZU8.2B2,115 | Zener Diode 8.2V 310mW ±2% Surface Mount SOD-323F | PZU8.2B2,115.pdf | |
| SMBG5937BE3/TR13 | Zener Diode 33V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5937BE3/TR13.pdf | |
| ZTX325STOA | RF Transistor NPN 15V 50mA 1.3GHz 350mW Through Hole E-Line (TO-92 compatible) | ZTX325STOA.pdf | |
| ICS650R-22 | IC CLK SOURCE PRV/STB 20-SSOP | ICS650R-22.pdf | |
| 8N3QV01EG-0033CDI | VCXO IC 100MHz, 125MHz, 156.25MHz, 250MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0033CDI.pdf | |
| MAX1082ACUE+T | 10 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 16-TSSOP | MAX1082ACUE+T.pdf | |
| PIC12CE674-10I/P | PIC PIC® 12C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 8-PDIP | PIC12CE674-10I/P.pdf | |
| PIC32MX130F128H-50I/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC32MX130F128H-50I/PT.pdf | |
| M37782ECTFP#B1 | - Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 92KB (92K x 8) OTP | M37782ECTFP#B1.pdf | |
| AD641APZ | Logarithmic Amplifier 1 Circuit 20-PLCC (9x9) | AD641APZ.pdf | |
| 74LVTH2952DGVRE4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-TVSOP | 74LVTH2952DGVRE4.pdf | |
| CS5460A-BSZ | IC ENERGY METERING 1PHASE 24SSOP | CS5460A-BSZ.pdf |