| Manufacturer Part Number: | 1N735A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 75V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N735A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N735A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 75V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 240 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N735A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N735A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N735A is new and unused, you can buy 1N735A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N735A.
| BAW56 | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 85V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAW56.pdf | |
| TZMB2V7-GS08 | Zener Diode 2.7V 500mW ±2% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMB2V7-GS08.pdf | |
| ZMY3V9-GS18 | Zener Diode 3.9V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB | ZMY3V9-GS18.pdf | |
| PBLS4001Y,115 | TRANS NPN PREBIAS/PNP 6TSSOP | PBLS4001Y,115.pdf | |
| MAX1109CUB+T | 8 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 SAR 10-uMAX | MAX1109CUB+T.pdf | |
| MC9S08RE32CFGE | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-LQFP (10x10) | MC9S08RE32CFGE.pdf | |
| DG200ABK | 2 Circuit IC Switch 1:1 70 Ohm 14-CERDIP | DG200ABK.pdf | |
| SI3011-F-FSR | Telecom IC Direct Access Arrangement (DAA) 16-SOIC | SI3011-F-FSR.pdf | |
| LM293ADRG4 | Comparator Differential CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 8-SOIC | LM293ADRG4.pdf | |
| MC74LVX259MEL | D-Type, Addressable 1 Channel 1:8 IC Standard 16-SOEIAJ | MC74LVX259MEL.pdf | |
| SN74CB3T3245PWRE4 | Bus Switch 8 x 1:1 20-TSSOP | SN74CB3T3245PWRE4.pdf | |
| MP2607DL-LF-P | IC BATT CHARGER LI-ION SGL 14QFN | MP2607DL-LF-P.pdf | |
| MIC1815-10UY-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | MIC1815-10UY-TR.pdf | |
| ZM331643CL | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | ZM331643CL.pdf | |
| BD9015KV-ME2 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 48-VQFPC (7x7) | BD9015KV-ME2.pdf |