| Manufacturer Part Number: | 1N736A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 82V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N736A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N736A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 82V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 280 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N736A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N736A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N736A is new and unused, you can buy 1N736A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N736A.
| SURS8205T3G | DIODE GEN PURP 50V 2A SMB | SURS8205T3G.pdf | |
| TDZ6V8J,115 | Zener Diode 6.8V 500mW ±2% Surface Mount SOD-323F | TDZ6V8J,115.pdf | |
| CDLL5532 | Zener Diode 12V 500mW ±20% Surface Mount DO-213AB | CDLL5532.pdf | |
| JAN1N5523D-1 | Zener Diode 5.1V 500mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JAN1N5523D-1.pdf | |
| RLZTE-113.6A | Zener Diode 3.6V 500mW ±3% Surface Mount LLDS | RLZTE-113.6A.pdf | |
| IRL8113PBF | MOSFET N-CH 30V 105A TO-220AB | IRL8113PBF.pdf | |
| SIHP12N60E-GE3 | MOSFET N-CH 600V 12A TO220AB | SIHP12N60E-GE3.pdf | |
| 8N4SV76AC-0014CDI | VCXO IC 625MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0014CDI.pdf | |
| PIC18F2420-I/SO | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18F2420-I/SO.pdf | |
| MPC859TZP100A | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 357-PBGA (25x25) | MPC859TZP100A.pdf | |
| SN74ALS32DRG4 | OR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74ALS32DRG4.pdf | |
| MB85RC64PNF-G-JNE1 | IC FRAM 64KBIT 400KHZ 8SOP | MB85RC64PNF-G-JNE1.pdf | |
| MT40A512M16JY-083E AAT:B | DDR4 8G 512MX16 FBGA Z01A | MT40A512M16JY-083E AAT:B.pdf | |
| S-1172B10-U5T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1V 1A SOT-89-5 | S-1172B10-U5T1G.pdf |