| Manufacturer Part Number: | 1N738A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 100V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N738A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N738A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 100V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 400 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N738A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N738A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N738A is new and unused, you can buy 1N738A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N738A.
| BAS 40-05 E6327 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 120mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAS 40-05 E6327.pdf | |
| V30M120M-E3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V 15A Through Hole TO-220-3 | V30M120M-E3/4W.pdf | |
| DZ2J033M0L | Zener Diode 3.3V 200mW ±2.5% Surface Mount SMini2-F5-B | DZ2J033M0L.pdf | |
| PBSS5130T,215 | TRANS PNP 30V 1A SOT23 | PBSS5130T,215.pdf | |
| MRF8S9100HR5 | RF Mosfet LDMOS 28V 500mA 920MHz 19.3dB 72W NI-780 | MRF8S9100HR5.pdf | |
| ICS9EPRS475CGLFT | IC EMBEDDED PC MAIN CLK 56TSSOP | ICS9EPRS475CGLFT.pdf | |
| 8N3SV75FC-0158CDI | VCXO IC 166.62875MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0158CDI.pdf | |
| XC6VHX380T-3FF1924C | IC FPGA 640 I/O 1924FCBGA | XC6VHX380T-3FF1924C.pdf | |
| MCL908QY1CDWE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 2MHz 1.5KB (1.5K x 8) FLASH 16-SOIC | MCL908QY1CDWE.pdf | |
| MAX3956AETJ+ | IC TX 11.3GBPS 32TQFN | MAX3956AETJ+.pdf | |
| ISL32457EIBZ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | ISL32457EIBZ.pdf | |
| AD8692ARZ-REEL | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD8692ARZ-REEL.pdf | |
| LM2902VDTB | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-TSSOP | LM2902VDTB.pdf | |
| 70V24L35PF | IC SRAM 64KBIT 35NS 100TQFP | 70V24L35PF.pdf | |
| MT46H16M32LFCM-5:B TR | IC LPDDR SDRAM 512MBIT 90VFBGA | MT46H16M32LFCM-5:B TR.pdf |