| Manufacturer Part Number: | 1N739A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 110V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N739A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N739A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 110V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 490 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N739A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N739A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N739A is new and unused, you can buy 1N739A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N739A.
| PIC32MX675F512L-80I/PF | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | PIC32MX675F512L-80I/PF.pdf | |
| MC9S08AC16CFJER | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC9S08AC16CFJER.pdf | |
| P2020PSE2HFC | PowerPC e500v2 Microprocessor IC QorIQ P2 2 Core, 32-Bit 1.2GHz 689-TEPBGA II (31x31) | P2020PSE2HFC.pdf | |
| TLV320AIC23BPWG4 | Stereo Audio Interface 16 b, 20 b, 24 b, 32 b I²C, Serial 28-TSSOP | TLV320AIC23BPWG4.pdf | |
| ADM202EARWZ | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | ADM202EARWZ.pdf | |
| THS6052IDDARG3 | 2/0 Driver DSL 8-SO PowerPad | THS6052IDDARG3.pdf | |
| TSV914AIPT | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | TSV914AIPT.pdf | |
| MAX4031EESD+T | IC OP AMP TRPL 144MHZ 14-SOIC | MAX4031EESD+T.pdf | |
| IDT72V3693L10PF | IC FIFO 32768X36 10NS 128-TQFP | IDT72V3693L10PF.pdf | |
| 7164L20TDB | IC SRAM 64KBIT 20NS 28CDIP | 7164L20TDB.pdf | |
| S-80154CLPF-JJFTFU | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-80154CLPF-JJFTFU.pdf | |
| MAX6707MKA+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel SOT-23-8 | MAX6707MKA+T.pdf | |
| MIC5370-PPYMT-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3V 150mA 6-TMLF® (1.6x1.6) | MIC5370-PPYMT-TR.pdf |