| Manufacturer Part Number: | 1N740A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 120V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N740A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N740A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 120V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 570 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N740A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N740A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N740A is new and unused, you can buy 1N740A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N740A.
| BZT52B75-E3-18 | Zener Diode 75V 410mW ±2% Surface Mount SOD-123 | BZT52B75-E3-18.pdf | |
| ACS102-5TA-TR | TRIAC SENS GATE 500V 0.2A TO92-3 | ACS102-5TA-TR.pdf | |
| PTFB211501EV1R250XTMA1 | RF Mosfet LDMOS 30V 1.2A 2.17GHz 18dB 40W H-36248-2 | PTFB211501EV1R250XTMA1.pdf | |
| 8N4Q001KG-1098CDI8 | Clock Oscillator IC 130MHz, 100MHz, 80MHz, 25MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-1098CDI8.pdf | |
| P89V664FA,512 | 8051 89V Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59) | P89V664FA,512.pdf | |
| BGD702,112 | IC AMP GAIN PWR 550MHZ SOT115J | BGD702,112.pdf | |
| SN74HC367PWT | Buffer, Non-Inverting 2 Element 2, 4 (Hex) Bit per Element Push-Pull Output 16-TSSOP | SN74HC367PWT.pdf | |
| LTC4006EGN-4#TRPBF | IC CHARGER BATTERY 4A 16-SSOP | LTC4006EGN-4#TRPBF.pdf | |
| TPS2047BDRG4 | IC PWR DIST SWITCH TRIPLE 16SOIC | TPS2047BDRG4.pdf | |
| LM4132AMF-1.8 | Series Voltage Reference IC ±0.05% 20mA SC-74A, SOT-753 | LM4132AMF-1.8.pdf | |
| PQ09DZ1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 9V 1A SC-63 | PQ09DZ1U.pdf | |
| S-817B49AY-Z2-U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.9V 65mA TO-92-3 | S-817B49AY-Z2-U.pdf | |
| LM1117LD-1.8/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 800mA 8-WSON (4x4) | LM1117LD-1.8/NOPB.pdf | |
| MIC2212-MMBML-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.8V 150mA, 300mA 10-MLF® (3x3) | MIC2212-MMBML-TR.pdf |