| Manufacturer Part Number: | 1N741A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 130V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N741A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N741A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 130V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 650 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N741A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N741A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N741A is new and unused, you can buy 1N741A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N741A.
| JANTX1N4460US | Zener Diode 6.2V 1.5W ±5% Surface Mount D-5A | JANTX1N4460US.pdf | |
| APT25GR120BSCD10 | IGBT NPT 1200V 75A 521W Through Hole TO-247 | APT25GR120BSCD10.pdf | |
| 9FGL08P1A000KILF | IC CLOCK GENERATOR 3.3V | 9FGL08P1A000KILF.pdf | |
| Z8F1680SJ020EG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH | Z8F1680SJ020EG.pdf | |
| MB90349CASPFV-GS-754E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90349CASPFV-GS-754E1.pdf | |
| CY8C3244AXA-153 | 8051 PSOC® 3 CY8C32xx Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 16KB (16K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | CY8C3244AXA-153.pdf | |
| EL5111IYE | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-HMSOP | EL5111IYE.pdf | |
| 74FCT162244ATPAG8 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74FCT162244ATPAG8.pdf | |
| SN74ALVCH16260DLR | D-Type, Addressable 1 Channel 12:24 IC Tri-State 56-SSOP | SN74ALVCH16260DLR.pdf | |
| BR24S16FVT-WE2 | IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TSSOP-B | BR24S16FVT-WE2.pdf | |
| LTC4227IUFD-4#PBF | Hot Swap Controller, OR Controller 1 Channel General Purpose 20-QFN (5x4) | LTC4227IUFD-4#PBF.pdf | |
| NCP161AFCS350T2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.5V 450mA 4-WLCSP (0.64x0.64) | NCP161AFCS350T2G.pdf |