| Manufacturer Part Number: | 1N750A TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.7V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N750A TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N750A TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Declaration of Compliance | |
| Online Catalog | 1N746A thru 1N759A Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.7V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 19 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N750A TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N750A TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N750A TR is new and unused, you can buy 1N750A TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N750A TR.
| RF101A2ST-32 | Diode Standard 200V 1A Through Hole MSR | RF101A2ST-32.pdf | |
| CZRB3200-G | Zener Diode 200V 3W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMB) | CZRB3200-G.pdf | |
| DMG1013UWQ-7 | MOSFET P-CH 20V 0.82A SOT323 | DMG1013UWQ-7.pdf | |
| 5SGSMD4E3H29C3N | IC FPGA 360 I/O 780HBGA | 5SGSMD4E3H29C3N.pdf | |
| OMAP3515ECUS | ARM® Cortex®-A8 Microprocessor IC OMAP-35xx 1 Core, 32-Bit 600MHz 423-FCBGA (16x16) | OMAP3515ECUS.pdf | |
| THS4513RGTR | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 16-QFN (3x3) | THS4513RGTR.pdf | |
| SN74F126DRE4 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-SOIC | SN74F126DRE4.pdf | |
| SN74ABT16540ADLG4 | Buffer, Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | SN74ABT16540ADLG4.pdf | |
| HMC726LC3CTR | AND/NAND/NOR/OR GATE Configurable 1 Circuit 4 Input 16-SMT (3x3) | HMC726LC3CTR.pdf | |
| AS6C6264A-70PIN | IC SRAM 8K X 8 5.0V 28-DIP | AS6C6264A-70PIN.pdf | |
| M29W128GL70ZS3E | IC FLASH 128MBIT 70NS 64FBGA | M29W128GL70ZS3E.pdf | |
| CY7C09379V-12AXC | IC SRAM 576KBIT 12NS 100TQFP | CY7C09379V-12AXC.pdf | |
| XC6122A325ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122A325ER-G.pdf | |
| XC6121A347ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121A347ER-G.pdf | |
| W83L771ASG TR | Temp Monitoring System (Sensor) -40°C ~ 125°C, -40°C ~ 127°C Internal and External Sensor SMBus Output 8-TSSOP | W83L771ASG TR.pdf |