| Manufacturer Part Number: | 1N752A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.6V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Request inventory verification / Request inventory verification |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N752A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N752A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 11 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N752A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N752A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N752A BK is new and unused, you can buy 1N752A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N752A BK.
| BAW156VL | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 75V 160mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAW156VL.pdf | |
| PDTC114TT,235 | TRANS PREBIAS NPN 250MW TO236AB | PDTC114TT,235.pdf | |
| IPB80N06S2L07ATMA3 | MOSFET N-CH 55V 80A TO263-3 | IPB80N06S2L07ATMA3.pdf | |
| 8N3QV01KG-0064CDI | VCXO IC 106.25MHz, 100MHz, 106.25MHz, 100MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0064CDI.pdf | |
| DS1556P-70+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 128KB Parallel 34-PowerCap™ Module | DS1556P-70+.pdf | |
| PIC16LC58BT-04/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3KB (2K x 12) OTP 18-SOIC | PIC16LC58BT-04/SO.pdf | |
| PIC16LC620-04E/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 896B (512 x 14) OTP 18-PDIP | PIC16LC620-04E/P.pdf | |
| 1894K-43LF | Ethernet Physical Layer Controller 10/100 Base-T/TX PHY Parallel Interface 40-QFN (6x6) | 1894K-43LF.pdf | |
| MAX230EWP | 5/0 Driver RS232 20-SOIC | MAX230EWP.pdf | |
| TRS3238IDBR | 5/3 Transceiver Full RS232 28-SSOP | TRS3238IDBR.pdf | |
| TLV2454IDR | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLV2454IDR.pdf | |
| LTC6088HDHC#TRPBF | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 16-DFN-EP (5x3) | LTC6088HDHC#TRPBF.pdf | |
| AD713JRZ-16-REEL | J-FET Amplifier 4 Circuit 16-SOIC | AD713JRZ-16-REEL.pdf | |
| TW2964-LA2-CR | IC V/DECODER A/CODEC LQFP | TW2964-LA2-CR.pdf | |
| 74LVC1G240DCKTG4 | Buffer, Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SC-70-5 | 74LVC1G240DCKTG4.pdf |