| Manufacturer Part Number: | 1N754A TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.8V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N754A TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N754A TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Declaration of Compliance | |
| Online Catalog | 1N746A thru 1N759A Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.8V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N754A TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N754A TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N754A TR is new and unused, you can buy 1N754A TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N754A TR.
| STTH3006DPI | DIODE GEN PURP 600V 30A DOP3I | STTH3006DPI.pdf | |
| SB140TA | DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO41 | SB140TA.pdf | |
| D3G-T | DIODE GEN PURP 200V 1A T1 | D3G-T.pdf | |
| R7S00212XX | Diode Standard 200V 1200A Chassis Mount DO-200AA, R62 | R7S00212XX.pdf | |
| FDH300 | Diode Standard 125V 200mA Through Hole DO-35 | FDH300.pdf | |
| MAZT062HGL | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 6.2V 150mW SSMini3-F3 | MAZT062HGL.pdf | |
| BZX79C7V5 | Zener Diode 7.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | BZX79C7V5.pdf | |
| IPT059N15N3ATMA1 | MOSFET N-CH 150V 155A 8HSOF | IPT059N15N3ATMA1.pdf | |
| MCH6448-TL-W | MOSFET N-CH 20V 8A MCPH6 | MCH6448-TL-W.pdf | |
| CAT5114VP2I10GT3 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-TDFN (2x3) | CAT5114VP2I10GT3.pdf | |
| ISL32275EIVZ-T | 0/4 Receiver RS422, RS485 16-TSSOP | ISL32275EIVZ-T.pdf | |
| LT1498CN8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | LT1498CN8#PBF.pdf | |
| CD40147BM | Priority Encoder 10 x 1:4 16-SOIC | CD40147BM.pdf | |
| 74LV251DB,118 | Multiplexer 1 x 8:1 16-SSOP | 74LV251DB,118.pdf | |
| M29W320DB7AZA6F TR | IC FLASH 32MBIT 70NS 63TFBGA | M29W320DB7AZA6F TR.pdf |