| Manufacturer Part Number: | 1N754A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9915 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.8V 500mW ±5% Through Hole DO-7 (DO-204AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N754A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N754A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | 1N(CDLL)746 thru 1N(CDLL)759A, e3 and 1N(CDLL)4370 thru 1N(CDLL)4372A, e3 DO-7 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.8V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 (DO-204AA) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N754A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N754A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N754A is new and unused, you can buy 1N754A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N754A.
| BZT52C3V6-7 | Zener Diode 3.6V 500mW ±6% Surface Mount SOD-123 | BZT52C3V6-7.pdf | |
| FVP18030IM3LSG1 | Power Driver Module IGBT Half Bridge 300V 180A VPM19-AA | FVP18030IM3LSG1.pdf | |
| NVMFD5485NLT3G | MOSFET 2N-CH 60V 5.3A DFN8 | NVMFD5485NLT3G.pdf | |
| PI90LV032AWEX | 0/4 Receiver LVDS 16-SOIC | PI90LV032AWEX.pdf | |
| MAX3982UTE | 1/0 Driver 16-TQFN (3x3) | MAX3982UTE.pdf | |
| TC74VHC125FT(EL,M) | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-TSSOP | TC74VHC125FT(EL,M).pdf | |
| S29GL064N90FFI033 | IC FLASH MEM 64MBIT 64BGA | S29GL064N90FFI033.pdf | |
| MT46V64M8TG-75E:D | IC DDR SDRAM 512MBIT 66TSOP | MT46V64M8TG-75E:D.pdf |