| Manufacturer Part Number: | 1N755A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 7.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N755A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N755A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 7.5V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N755A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N755A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N755A is new and unused, you can buy 1N755A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N755A.
| MBRB2515LG | DIODE SCHOTTKY 15V 25A D2PAK | MBRB2515LG.pdf | |
| CDC925DLRG4 | IC 133-MHZ CLOCK SYNTH 56-SSOP | CDC925DLRG4.pdf | |
| RTC-72423B:3:ROHS | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar Parallel 24-SOIC (0.311", 7.90mm Width) | RTC-72423B:3:ROHS.pdf | |
| ISL23710UIU10Z | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 128 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 10-MSOP | ISL23710UIU10Z.pdf | |
| MC9S08GT60ACFDER | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 60KB (60K x 8) FLASH 48-QFN-EP (7x7) | MC9S08GT60ACFDER.pdf | |
| PIC10LF322T-E/OT | PIC PIC® 10F Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 896B (512 x 14) FLASH SOT-23-6 | PIC10LF322T-E/OT.pdf | |
| HD6473308RCP10V | H8/300 H8® H8/330 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 16KB (16K x 8) OTP 84-PLCC | HD6473308RCP10V.pdf | |
| MAX4551ESE | 4 Circuit IC Switch 1:1 120 Ohm 16-SOIC | MAX4551ESE.pdf | |
| 7133SA90GB | IC SRAM 32KBIT 90NS 68PGA | 7133SA90GB.pdf | |
| HCF4056M013TR | IC DECODER/DIVDR BCD-7SEG 16SOIC | HCF4056M013TR.pdf | |
| MC78L18ACPRM | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 18V 100mA TO-92-3 | MC78L18ACPRM.pdf |