| Manufacturer Part Number: | 1N756A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9888 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.2V 500mW ±5% Through Hole DO-7 (DO-204AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N756A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N756A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | 1N(CDLL)746 thru 1N(CDLL)759A, e3 and 1N(CDLL)4370 thru 1N(CDLL)4372A, e3 DO-7 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 (DO-204AA) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N756A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N756A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N756A is new and unused, you can buy 1N756A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N756A.
| APTC60DSKM70T1G | MOSFET 2N-CH 600V 39A SP1 | APTC60DSKM70T1G.pdf | |
| BF256A | RF Mosfet N-Channel JFET 800MHz 11dB TO-92-3 | BF256A.pdf | |
| IRG4PC40WPBF | IGBT 600V 40A 160W Through Hole TO-247AC | IRG4PC40WPBF.pdf | |
| IRG4BC20WPBF | IGBT 600V 13A 60W Through Hole TO-220AB | IRG4BC20WPBF.pdf | |
| 8N4SV75BC-0116CDI8 | VCXO IC 70.656MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0116CDI8.pdf | |
| 8N4Q001FG-0136CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 312.5MHz, 100MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0136CDI.pdf | |
| AD9283BRSZ-80 | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 20-SSOP | AD9283BRSZ-80.pdf | |
| MAX333AEAP+T | 4 Circuit IC Switch 2:1 45 Ohm 20-SSOP | MAX333AEAP+T.pdf | |
| AD8392AAREZ-RL | 2/0 Driver xDSL 28-TSSOP-EP | AD8392AAREZ-RL.pdf | |
| TRS3222CDWR | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SOIC | TRS3222CDWR.pdf | |
| EL5462ISZ-T13 | Current Feedback Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | EL5462ISZ-T13.pdf | |
| MC74LVX573MEL | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State SOEIAJ-20 | MC74LVX573MEL.pdf | |
| TPS2350DRG4 | Hot Swap Controller 3 Channel -48V 14-SOIC | TPS2350DRG4.pdf | |
| XC6124C629ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124C629ER-G.pdf | |
| ADM1816-R22ARTZ-RL | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-3 | ADM1816-R22ARTZ-RL.pdf |