| Manufacturer Part Number: | 1N757A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Request inventory verification / Request inventory verification |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N757A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N757A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N757A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N757A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N757A BK is new and unused, you can buy 1N757A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N757A BK.
| TZMA15-GS08 | Zener Diode 15V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMA15-GS08.pdf | |
| SML4738A-E3/5A | Zener Diode 8.2V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SML4738A-E3/5A.pdf | |
| IRF6811STR1PBF | MOSFET N CH 25V 19A DIRECTFET | IRF6811STR1PBF.pdf | |
| IDT5V925BQGI8 | IC CLOCK GENERATOR LVCMOS 16QSOP | IDT5V925BQGI8.pdf | |
| 8N3DV85EC-0133CDI8 | VCXO IC 480MHz, 480MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0133CDI8.pdf | |
| AD7528JR-REEL | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 20-SOIC W | AD7528JR-REEL.pdf | |
| MCF52234CAL60 | Coldfire V2 MCF5223x Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 256KB (256K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20) | MCF52234CAL60.pdf | |
| RM41L232BPZT | ARM® Cortex®-R4 Hercules™ RM4 ARM® Cortex®-R4 Microcontroller IC 16/32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | RM41L232BPZT.pdf | |
| R5F10DGCLFB#V0 | RL78 RL78/D1x Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | R5F10DGCLFB#V0.pdf | |
| MB91016PFV-GS-112E1 | IC MCU 32BIT FR-0.35 144LQFP | MB91016PFV-GS-112E1.pdf | |
| M30263F6AFP#U3 | M16C/60 M16C™ M16C/Tiny/26A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH 42-SSOP | M30263F6AFP#U3.pdf | |
| INA128UA/2K5 | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | INA128UA/2K5.pdf | |
| MC33025DWG | Converter Offline Half-Bridge Topology 1MHz 16-SOIC | MC33025DWG.pdf | |
| MCP14E10-E/SN | IC MOSFET DRIVER 3A 8SOIC | MCP14E10-E/SN.pdf | |
| LTC4361HTS8-1#TRMPBF | Handheld/Mobile Devices PMIC TSOT-23-8 | LTC4361HTS8-1#TRMPBF.pdf |