| Manufacturer Part Number: | 1N757A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9885 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Through Hole DO-7 (DO-204AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N757A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N757A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | 1N(CDLL)746 thru 1N(CDLL)759A, e3 and 1N(CDLL)4370 thru 1N(CDLL)4372A, e3 DO-7 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 (DO-204AA) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N757A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N757A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N757A is new and unused, you can buy 1N757A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N757A.
| VS-30CTQ060-N3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 15A Through Hole TO-220-3 | VS-30CTQ060-N3.pdf | |
| 1N6484-E3/96 | DIODE GEN PURP 1KV 1A DO213AB | 1N6484-E3/96.pdf | |
| GL34J-E3/83 | DIODE GEN PURP 600V 500MA DO213 | GL34J-E3/83.pdf | |
| S4PBHM3_A/H | DIODE GEN PURP 100V 4A TO277A | S4PBHM3_A/H.pdf | |
| 1N4731P/TR12 | Zener Diode 4.3V 1W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4731P/TR12.pdf | |
| EMH2407-S-TL-HX | MOSFET 2N-CH 20V 6A EMH8 | EMH2407-S-TL-HX.pdf | |
| SPB100N04S2L-03 | MOSFET N-CH 40V 100A D2PAK | SPB100N04S2L-03.pdf | |
| IRL1104STRLPBF | MOSFET N-CH 40V 104A D2PAK | IRL1104STRLPBF.pdf | |
| W232ZXC-10 | IC CLK ZDB 10OUT 133MHZ 24TSSOP | W232ZXC-10.pdf | |
| 8N3Q001EG-0030CDI | Clock Oscillator IC 312.5MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-0030CDI.pdf | |
| MAX140CPL+ | ADC 3.5 Digit 40-PDIP | MAX140CPL+.pdf | |
| LFECP33E-4F672I | IC FPGA 496 I/O 672FBGA | LFECP33E-4F672I.pdf | |
| MK20DN64VMP5 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-MAPBGA (5x5) | MK20DN64VMP5.pdf | |
| LAN9420I-NU | Ethernet Controller 10/100 Base-T/TX PHY PCI Interface 128-VTQFP (14x14) | LAN9420I-NU.pdf | |
| BH3547F-E2 | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 8-SOP | BH3547F-E2.pdf |