| Manufacturer Part Number: | 1N758A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 10V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Request inventory verification / Request inventory verification |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N758A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N758A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 10V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 17 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N758A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N758A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N758A BK is new and unused, you can buy 1N758A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N758A BK.
| MBRF20H45CT-E3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | MBRF20H45CT-E3/45.pdf | |
| MUR1640CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 400V 8A Through Hole TO-220-3 | MUR1640CT.pdf | |
| MMSZ5252BT1G | Zener Diode 24V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5252BT1G.pdf | |
| CZRFR30VB-HF | Zener Diode 30V 200mW ±3% Surface Mount 1005/SOD-323F | CZRFR30VB-HF.pdf | |
| FJN4307RTA | TRANS PREBIAS PNP 300MW TO92-3 | FJN4307RTA.pdf | |
| AD5232BRU100 | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 16-TSSOP | AD5232BRU100.pdf | |
| AD7542KNZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 16-PDIP | AD7542KNZ.pdf | |
| ATSAM4S8CA-ANR | ARM® Cortex®-M4 SAM4S Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | ATSAM4S8CA-ANR.pdf | |
| MAX3085ESA+ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | MAX3085ESA+.pdf | |
| TSV522IST | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MiniSO | TSV522IST.pdf | |
| AT24CS16-SSHM-B | IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8SOIC | AT24CS16-SSHM-B.pdf | |
| CY7C1021B-15ZXC | IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP | CY7C1021B-15ZXC.pdf | |
| BQ2000PW | IC SWITCHMODE CHARGE MGMT 8TSSOP | BQ2000PW.pdf | |
| MAX17601AUA+ | IC MOSFET DRVR 4A DUAL 8UMAX | MAX17601AUA+.pdf | |
| LV5236VZ-MPB-H | LED Driver IC 24 Output Linear PWM Dimming 100mA 44-SSOP | LV5236VZ-MPB-H.pdf |