| Manufacturer Part Number: | 1N821A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.2V 500mW ±5% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N821A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N821A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 1N821(UR)-1 thru 1N829A(UR)-1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 3V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N821A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N821A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N821A is new and unused, you can buy 1N821A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N821A.
| BZX84J-B24,115 | Zener Diode 24V 550mW ±2% Surface Mount SOD-323F | BZX84J-B24,115.pdf | |
| MMSZ5236C-HE3-08 | Zener Diode 7.5V 500mW ±2% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5236C-HE3-08.pdf | |
| M505013 | SCR Module 800V 50A (DC) Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1) Chassis Mount Module | M505013.pdf | |
| NE3210S01-T1B | RF Mosfet HFET 2V 10mA 12GHz 13.5dB SMD | NE3210S01-T1B.pdf | |
| IRF9520STRL | MOSFET P-CH 100V 6.8A D2PAK | IRF9520STRL.pdf | |
| 8N4DV85AC-0183CDI8 | VCXO IC 644.5313MHz, 698.3266MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0183CDI8.pdf | |
| 8N3Q001LG-0165CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 110MHz, 125MHz, 130MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0165CDI.pdf | |
| MAX3232EEWE+T | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | MAX3232EEWE+T.pdf | |
| SP485RCP-L | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-PDIP | SP485RCP-L.pdf | |
| DS99R124AQSQ/NOPB | 1.2Gbps Deserializer 1 Input 4 Output 48-WQFN (7x7) | DS99R124AQSQ/NOPB.pdf | |
| THS4502CDR | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-SOIC | THS4502CDR.pdf | |
| MC74AC10DR2G | NAND Gate IC 3 Channel 14-SOIC | MC74AC10DR2G.pdf | |
| CY7C1021D-10ZSXI | IC SRAM 1MBIT 10NS 44TSOP | CY7C1021D-10ZSXI.pdf | |
| S-8244AAPFN-CEPT2U | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion 8-MSOP | S-8244AAPFN-CEPT2U.pdf | |
| LT1764EQ-1.5#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 3A 5-DDPAK | LT1764EQ-1.5#PBF.pdf |