| Manufacturer Part Number: | 1N914_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N914_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N914_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 10mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 75V | |
| Capacitance @ Vr, F | 4pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N914_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N914_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N914_T50A is new and unused, you can buy 1N914_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N914_T50A.
| 1N5225B (DO-35) | Zener Diode 3V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5225B (DO-35).pdf | |
| BC68PA,115 | TRANSISTOR NPN 20V 2A SOT1061 | BC68PA,115.pdf | |
| IXTT75N20L2 | MOSFET N-CH 200V 75A D2PAK | IXTT75N20L2.pdf | |
| ADC0838BCV | 8 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 20-PLCC (9x9) | ADC0838BCV.pdf | |
| AD7572AJRZ10-REEL | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SOIC | AD7572AJRZ10-REEL.pdf | |
| LTC2634HUD-LMI10#TRPBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 4 16-QFN-EP (3x3) | LTC2634HUD-LMI10#TRPBF.pdf | |
| PIC16LC711-04I/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.75KB (1K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16LC711-04I/SS.pdf | |
| PIC17C42A-33I/P | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 4KB (2K x 16) OTP 40-PDIP | PIC17C42A-33I/P.pdf | |
| ISL28117FRTZ-T13 | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-TDFN (3x3) | ISL28117FRTZ-T13.pdf | |
| SY100EL16VEZC | IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC | SY100EL16VEZC.pdf | |
| AT24C04Y1-10YI-1.8 | IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8MAP | AT24C04Y1-10YI-1.8.pdf | |
| NCP1075STCT3G | Converter Offline Flyback Topology 130kHz SOT-223 (TO-261) | NCP1075STCT3G.pdf | |
| LTC3245IDE#PBF | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Adjustable (Programmable) 2.5V (3.3V, 5V) 1 Output 250mA 12-WFDFN Exposed Pad | LTC3245IDE#PBF.pdf | |
| UA7805CKTTRG3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 1.5A DDPAK/TO-263-3 | UA7805CKTTRG3.pdf | |
| TPS75301QPWPRQ1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.5 V ~ 5 V 1.5A 20-HTSSOP | TPS75301QPWPRQ1.pdf |