| Manufacturer Part Number: | 1N916A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 72886 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N916A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N916A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Packaging | Marking Format 15/Aug/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 20mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 75V | |
| Capacitance @ Vr, F | 2pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N916A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N916A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N916A is new and unused, you can buy 1N916A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N916A.
| BZM55B11-TR3 | Zener Diode 11V 500mW Surface Mount MicroMELF | BZM55B11-TR3.pdf | |
| BLF6G27L-50BN,118 | RF Mosfet LDMOS (Dual), Common Source 28V 430mA 2.5GHz ~ 2.7GHz 16.5dB 3W CDFM6 | BLF6G27L-50BN,118.pdf | |
| NTR4170NT1G | MOSFET N-CH 30V 3.2A SOT23 | NTR4170NT1G.pdf | |
| SY100H646LJZ-TR | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 160MHz 28-LCC (J-Lead) | SY100H646LJZ-TR.pdf | |
| LTC2751ACUHF-16#TRPBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 38-QFN (5x7) | LTC2751ACUHF-16#TRPBF.pdf | |
| DAC8800FP | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 20-PDIP | DAC8800FP.pdf | |
| 89HP0604RZBABG8 | Buffer, ReDriver 4 Channel 6.25Gbps 100-CABGA (9x9) | 89HP0604RZBABG8.pdf | |
| AD7669JRZ-REEL | Analog I/O Interface 28-SOIC | AD7669JRZ-REEL.pdf | |
| AD8616ARMZ | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | AD8616ARMZ.pdf | |
| SY100EL33ZG | IC DIVIDER /4 5V/3.3V 8-SOIC | SY100EL33ZG.pdf | |
| HEF4526BT,653 | IC BINARY COUNTR DWN 4BIT 16SOIC | HEF4526BT,653.pdf | |
| DM74AS21M | AND Gate IC 2 Channel 14-SOIC | DM74AS21M.pdf | |
| TPS23841PJDR | Power Over Ethernet Controller 4 Channel 802.3af (PoE) 64-HTQFP (10x10) | TPS23841PJDR.pdf | |
| IXD3236A18CMR-G | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753 | IXD3236A18CMR-G.pdf | |
| TPS7348QD | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.85V 500mA 8-SOIC | TPS7348QD.pdf |