| Manufacturer Part Number: | 1N936A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9289 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9V 500mW Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N936A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N936A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 1N935B-1 thru 1N938B-1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9V | |
| Tolerance | - | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N936A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N936A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N936A is new and unused, you can buy 1N936A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N936A.
| GBPC2501-G | RECTIFIER BRIDGE 25A 100V GBPC | GBPC2501-G.pdf | |
| STPS20SM60CR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 10A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | STPS20SM60CR.pdf | |
| 1N5951E3/TR13 | Zener Diode 120V 1.5W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5951E3/TR13.pdf | |
| S4040NQTP | SCR 400V 40A Standard Recovery Surface Mount TO-263 (D2Pak) | S4040NQTP.pdf | |
| KSC2710GTA | TRANS NPN 20V 0.5A TO-92S | KSC2710GTA.pdf | |
| UNR921DJ0L | TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 | UNR921DJ0L.pdf | |
| BLM8G0710S-45ABY | RF Mosfet LDMOS (Dual) 28V 30mA 957.5MHz 35dB 3W 16-HSOPF | BLM8G0710S-45ABY.pdf | |
| AX1000-FGG484 | IC FPGA 317 I/O 484FBGA | AX1000-FGG484.pdf | |
| MB90F025FPMT-GS-9072E1 | IC MCU FLASH MICOM-0.35 120LQFP | MB90F025FPMT-GS-9072E1.pdf | |
| 74LVC595AD,112 | IC 8BIT SHIFT REGISTER 16-SOIC | 74LVC595AD,112.pdf | |
| FT93C46A-UDR-B | IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8DIP | FT93C46A-UDR-B.pdf | |
| S25FL128SAGNFV003 | IC FLASH 128MBIT SPI CMOS 8WSON | S25FL128SAGNFV003.pdf | |
| MAX16813AUP+ | LED Driver IC 4 Output DC DC Controller SEPIC, Step-Up (Boost) PWM Dimming 150mA 20-TSSOP | MAX16813AUP+.pdf | |
| MAX819LESA+ | Supervisor 1 Channel 8-SOIC | MAX819LESA+.pdf | |
| XC6124A544MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124A544MR-G.pdf |