| Manufacturer Part Number: | 1N962A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N962A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N962A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 9.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 8.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N962A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N962A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N962A is new and unused, you can buy 1N962A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N962A.
| CMOZ24V TR | Zener Diode 24V 300mW ±5% Surface Mount SOD-523 | CMOZ24V TR.pdf | |
| 1N5362AE3/TR12 | Zener Diode 28V 5W ±10% Through Hole T-18 | 1N5362AE3/TR12.pdf | |
| MRFE6S9135HSR3 | RF Mosfet LDMOS 28V 1A 940MHz 21dB 39W NI-880S | MRFE6S9135HSR3.pdf | |
| 2309-1HDCGI8 | IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-SOIC | 2309-1HDCGI8.pdf | |
| RA-4574SA:B3 PURE SN | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar SPI 14-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | RA-4574SA:B3 PURE SN.pdf | |
| MCP4161T-104E/SN | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 257 Taps SPI Interface 8-SOIC | MCP4161T-104E/SN.pdf | |
| MSP430G2132IRSA16T | MSP430 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 1KB (1K x 8) FLASH 16-QFN (4x4) | MSP430G2132IRSA16T.pdf | |
| PI7C9X2G308GPANJE | Packet Switch, 3-Port/8-Lane Interface 196-LBGA (15x15) | PI7C9X2G308GPANJE.pdf | |
| SN74LVC861ADW | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 10 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | SN74LVC861ADW.pdf | |
| LM10503SQE/NOPB | Energy Management Unit (EMU) PMIC 36-WQFN (6x6) | LM10503SQE/NOPB.pdf | |
| LD2980CM50TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 50mA SOT-23-5 | LD2980CM50TR.pdf | |
| TLS715B0EJV50XUMA1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 100mA PG-DSO-8, e-Pad | TLS715B0EJV50XUMA1.pdf |