| Manufacturer Part Number: | 1N964A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 13V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N964A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N964A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 13V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 13 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 9.9V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N964A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N964A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N964A is new and unused, you can buy 1N964A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N964A.
| GP10B-M3/73 | DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL | GP10B-M3/73.pdf | |
| 2SK3801 | MOSFET N-CH 40V TO-3P | 2SK3801.pdf | |
| 8N4Q001KG-0158CDI | Clock Oscillator IC 166.62875MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-0158CDI.pdf | |
| MAX198BCWI | Data Acquisition 12 bit 100k Parallel 28-SOIC W | MAX198BCWI.pdf | |
| ADS7807PB | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-PDIP | ADS7807PB.pdf | |
| CY8C5888AXI-LP096 | ARM® Cortex®-M3 PSOC® 5 CY8C58LP Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | CY8C5888AXI-LP096.pdf | |
| MB90022PF-GS-274E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-274E1.pdf | |
| DS92CK16TMTC | 1/1 Transceiver Half LVDS | DS92CK16TMTC.pdf | |
| MAX3291EPD+ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-PDIP | MAX3291EPD+.pdf | |
| 7016L35J | IC SRAM 144KBIT 35NS 68PLCC | 7016L35J.pdf | |
| LNBH29EQTR | Low-Noise Block (LNB) Down-Converter PMIC 16-QFN (4x4) | LNBH29EQTR.pdf | |
| MAX630ESA+ | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.2V 1 Output 525mA (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX630ESA+.pdf | |
| S-1333D35-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.5V 300mA SOT-23-5 | S-1333D35-M5T1U3.pdf |