| Manufacturer Part Number: | 1N965A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N965A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N965A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 16 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 11.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N965A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N965A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N965A is new and unused, you can buy 1N965A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N965A.
| 1N5360BE3/TR13 | Zener Diode 25V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5360BE3/TR13.pdf | |
| T1610H-6T | TRIAC SENS GATE 600V 16A TO220AB | T1610H-6T.pdf | |
| MC12080DG | IC PRESCALER SINGLE 1.1GHZ 8SOIC | MC12080DG.pdf | |
| CY2XF24FLXCT | Oscillator, Crystal IC 50MHz ~ 690MHz 6-CLCC | CY2XF24FLXCT.pdf | |
| AD977CRZ | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 20-SOIC W | AD977CRZ.pdf | |
| EP4CGX50DF27C6 | IC FPGA 310 I/O 672FBGA | EP4CGX50DF27C6.pdf | |
| Z8F043AHJ020SG | eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 28-SSOP | Z8F043AHJ020SG.pdf | |
| CS8952-CQZR | Transceiver IEEE 802.3 100-TQFP | CS8952-CQZR.pdf | |
| OPA404BG | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-CDIP SB | OPA404BG.pdf | |
| LE25W81QES00-AH-1 | IC FLASH MEM 8MBIT SERIAL SMD | LE25W81QES00-AH-1.pdf | |
| CY7C1370DV25-167BZC | IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165FBGA | CY7C1370DV25-167BZC.pdf | |
| MC34SB0800AER2 | Pump, Valve Controller PMIC 64-LQFP EP (10x10) | MC34SB0800AER2.pdf | |
| NCP303LSN20T1G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 5-TSOP | NCP303LSN20T1G.pdf | |
| MAX6381LT35D1+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 6-uDFN (1.5x1.0) | MAX6381LT35D1+T.pdf | |
| XC6121A441MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121A441MR-G.pdf |