| Manufacturer Part Number: | 1N966A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N966A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N966A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 17 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 12.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N966A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N966A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N966A is new and unused, you can buy 1N966A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N966A.
| AM01ZV1 | DIODE GEN PURP 200V 1A AXIAL | AM01ZV1.pdf | |
| 1N6478-E3/96 | DIODE GEN PURP 50V 1A DO213AB | 1N6478-E3/96.pdf | |
| MMBZ4691-HE3-18 | Zener Diode 6.2V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ4691-HE3-18.pdf | |
| VS-P402W | SCR Module 600V 40A (DC) Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1) Chassis Mount 8-PACE-PAK | VS-P402W.pdf | |
| Q8025L6 | TRIAC ALTERNISTOR 800V 25A TO220 | Q8025L6.pdf | |
| STL66DN3LLH5 | MOSFET 2N-CH 30V 78.5A PWRFLAT56 | STL66DN3LLH5.pdf | |
| 8N3SV76LC-0150CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0150CDI.pdf | |
| EP20K400BI652-2V | IC FPGA 502 I/O 652BGA | EP20K400BI652-2V.pdf | |
| MC908JK3ECDWER | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-SOIC W | MC908JK3ECDWER.pdf | |
| SAK-XC866L-2FRA BE | XC800 XC8xx Microcontroller IC 8-Bit 86MHz 8KB (8K x 8) FLASH 38-TSSOP | SAK-XC866L-2FRA BE.pdf | |
| TL051CDRG4 | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | TL051CDRG4.pdf | |
| FST3345QSCX | Bus Switch 8 x 1:1 20-QSOP | FST3345QSCX.pdf | |
| TPS60230RGTTG4 | LED Driver IC 5 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) PWM Dimming 25mA 16-QFN (3x3) | TPS60230RGTTG4.pdf | |
| X4165S8I-2.7A | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | X4165S8I-2.7A.pdf | |
| LTC3407EDD-4#PBF | Buck, Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 2 Output 800mA 10-WFDFN Exposed Pad | LTC3407EDD-4#PBF.pdf |