| Manufacturer Part Number: | 1N971B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 27V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N971B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N971B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 27V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 41 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 20.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N971B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N971B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N971B_T50A is new and unused, you can buy 1N971B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N971B_T50A.
| BTA310X-800C,127 | TRIAC 800V 10A TO220F | BTA310X-800C,127.pdf | |
| MAX1058BETM+T | ADC, DAC 10 bit 225k MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ 48-TQFN (7x7) | MAX1058BETM+T.pdf | |
| ADS54J54IRGCT | 14 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 4 Pipelined 64-VQFN (9x9) | ADS54J54IRGCT.pdf | |
| MAX1238EEE/V+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 6, 12 Input 1 SAR 16-QSOP | MAX1238EEE/V+.pdf | |
| MCP4725A0T-E/CH | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 SOT-23-6 | MCP4725A0T-E/CH.pdf | |
| XC7K160T-2FBG484I | IC FPGA 285 I/O 484FCBGA | XC7K160T-2FBG484I.pdf | |
| PIC16LF1828T-I/SO | PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SOIC | PIC16LF1828T-I/SO.pdf | |
| DG408LDY | 1 Circuit IC Switch 8:1 29 Ohm 16-SOIC | DG408LDY.pdf | |
| ISL32433EIUZ-T7A | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 10-MSOP | ISL32433EIUZ-T7A.pdf | |
| MAX4384EUP+ | Voltage Feedback Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 20-TSSOP | MAX4384EUP+.pdf | |
| CY7C09199-9AC | IC SRAM 1.152MBIT 67MHZ 100TQFP | CY7C09199-9AC.pdf | |
| IXCY100M45 | Current Regulator Regulator 100mA TO-252AA | IXCY100M45.pdf | |
| ISL61863GIRZ | Hot Swap Controller 2 Channel USB 10-DFN (3x3) | ISL61863GIRZ.pdf | |
| TPS2483PWR | Hot Swap Controller, Monitor 1 Channel General Purpose 20-TSSOP | TPS2483PWR.pdf | |
| XC6121A241ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121A241ER-G.pdf |