| Manufacturer Part Number: | 1N972A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 30V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N972A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N972A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 30V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 49 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 22.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N972A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N972A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N972A is new and unused, you can buy 1N972A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N972A.
| S6008FS31 | SCR 600V 8A Sensitive Gate Through Hole TO-202 | S6008FS31.pdf | |
| CS48-35PB | SCR 1200V 35A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-48 | CS48-35PB.pdf | |
| SIHF18N50D-E3 | MOSFET N-CH 500V 18A TO-220FP | SIHF18N50D-E3.pdf | |
| X9317TM8-2.7T1 | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-MSOP | X9317TM8-2.7T1.pdf | |
| MAX5181BEEG+T | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 24-QSOP | MAX5181BEEG+T.pdf | |
| M2GL010TS-1VFG256T2 | IC FPGA 138 I/O 256VFBGA | M2GL010TS-1VFG256T2.pdf | |
| MAX481CSA+T | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | MAX481CSA+T.pdf | |
| 89H32NT24AG2ZBHLI | Switch Interfacing Interface 484-FCBGA (23x23) | 89H32NT24AG2ZBHLI.pdf | |
| 74FCT16952ATPAG8 | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-TSSOP | 74FCT16952ATPAG8.pdf | |
| SN74LS348N | Priority Encoder 1 x 8:3 16-PDIP | SN74LS348N.pdf | |
| AT45DQ321-MHFHJ-T | IC FLASH 32MBIT 85MHZ 8UDFN | AT45DQ321-MHFHJ-T.pdf | |
| 71V25761S183PFG8 | IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 100TQFP | 71V25761S183PFG8.pdf | |
| CY62157EV30LL-45BVXAT | IC SRAM 8MBIT 45NS 48VFBGA | CY62157EV30LL-45BVXAT.pdf | |
| LTC1729CMS8-8.2#PBF | IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8MSOP | LTC1729CMS8-8.2#PBF.pdf | |
| S-1003CA42I-I6T1U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-6A | S-1003CA42I-I6T1U.pdf |