| Manufacturer Part Number: | 1N973A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 33V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N973A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N973A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 33V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 58 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 25.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N973A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N973A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N973A is new and unused, you can buy 1N973A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N973A.
| GBPC1210W | RECT BRIDGE GPP 12A 1000V GBPC-W | GBPC1210W.pdf | |
| STTH3BCF060U | DIODE GEN PURP 600V 3A SMB | STTH3BCF060U.pdf | |
| 1N4448WQ-7-F | DIODE GEN PURP 75V 250MA SOD123 | 1N4448WQ-7-F.pdf | |
| CDBER00340 | DIODE SCHOTTKY 40V 30MA 0503 | CDBER00340.pdf | |
| SMBG5347BE3/TR13 | Zener Diode 10V 5W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5347BE3/TR13.pdf | |
| CDLL5256B | Zener Diode 30V ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL5256B.pdf | |
| LTC1668IG#TRPBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SSOP | LTC1668IG#TRPBF.pdf | |
| MB95F562KWQN-G-SNERE1 | F²MC-8FX F²MC-8FX MB95560H Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | MB95F562KWQN-G-SNERE1.pdf | |
| PIC16C56A/JW | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.5KB (1K x 12) EPROM, UV 18-CERDIP | PIC16C56A/JW.pdf | |
| ADG5421BRMZ | 2 Circuit IC Switch 1:1 14 Ohm 10-MSOP | ADG5421BRMZ.pdf | |
| OPA2356AIDGKR | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | OPA2356AIDGKR.pdf | |
| AD8275ARMZ-R7 | Differential Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | AD8275ARMZ-R7.pdf | |
| MAX419CPD | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-PDIP | MAX419CPD.pdf | |
| MC74HC125ADTR2 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-TSSOP | MC74HC125ADTR2.pdf | |
| 74LVX86MTR | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-SO | 74LVX86MTR.pdf |