| Manufacturer Part Number: | 1N974A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 36V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N974A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N974A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 36V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 70 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 27.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N974A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N974A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N974A is new and unused, you can buy 1N974A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N974A.
| 1A7TA | DIODE GEN PURP 1KV 1A R-1 | 1A7TA.pdf | |
| CLL4729A TR | Zener Diode 3.6V 1W ±5% Surface Mount MELF | CLL4729A TR.pdf | |
| JANTX1N4487C | Zener Diode 82V 1.5W ±2% Through Hole DO-41 | JANTX1N4487C.pdf | |
| Z0405MF0AA2 | 4A TRIACS | Z0405MF0AA2.pdf | |
| BUK7507-30B,127 | MOSFET N-CH 30V 75A TO220AB | BUK7507-30B,127.pdf | |
| STM32L052R6H6 | ARM® Cortex®-M0+ STM32 L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-TFBGA (5x5) | STM32L052R6H6.pdf | |
| TS87C51RD2-MCE | 80C51 87C Microcontroller IC 8-Bit 40/20MHz 64KB (64K x 8) OTP | TS87C51RD2-MCE.pdf | |
| SP3078EMN-L | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SP3078EMN-L.pdf | |
| ALD1701PAL | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | ALD1701PAL.pdf | |
| MC74VHCT245ADTG | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | MC74VHCT245ADTG.pdf | |
| 74ACT11004DBR | Inverter IC 6 Channel 20-SSOP | 74ACT11004DBR.pdf | |
| TPS2544RTET | IC USB PWR SW/CTLR CHRG 16-WQFN | TPS2544RTET.pdf | |
| MC34167D2TR4 | Buck, Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 5.05V 1 Output 5.5A (Switch) TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA | MC34167D2TR4.pdf | |
| LP3966ES-1.8/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 3A DDPAK/TO-263-5 | LP3966ES-1.8/NOPB.pdf | |
| MAX5091AATA+T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 100mA 8-TDFN-EP (3x3) | MAX5091AATA+T.pdf |