| Manufacturer Part Number: | 1N975A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 39V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N975A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N975A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 39V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 80 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 29.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N975A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N975A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N975A is new and unused, you can buy 1N975A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N975A.
| SBYV27-50-E3/54 | DIODE GEN PURP 50V 2A DO204AC | SBYV27-50-E3/54.pdf | |
| FCH150N65F_F155 | MOSFET N-CH 650V 24A | FCH150N65F_F155.pdf | |
| PPC8568EVTAQGG | PowerPC e500v2 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.0GHz 1023-FCPBGA (33x33) | PPC8568EVTAQGG.pdf | |
| S1R72901F00A | IC LINK CTRLR/PHY 1394 100-QFP | S1R72901F00A.pdf | |
| DS2186S/T&R | 1/0 Driver T1/CEPT 20-SOIC W | DS2186S/T&R.pdf | |
| MC100EPT25DG | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 1 Channel 8-SOIC | MC100EPT25DG.pdf | |
| IDT71T75602S200BG | IC SRAM 18MBIT 200MHZ 119BGA | IDT71T75602S200BG.pdf | |
| MP2499DS-LF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 3.3V 1 Output 2A 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MP2499DS-LF.pdf | |
| LP2951CSD-3.0/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 3V, 1.24 V ~ 29 V 100mA 8-WSON (4x4) | LP2951CSD-3.0/NOPB.pdf |