| Manufacturer Part Number: | 1N976B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 43V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N976B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N976B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 43V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 93 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 32.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N976B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N976B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N976B_T50A is new and unused, you can buy 1N976B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N976B_T50A.
| TZM5227B-GS08 | Zener Diode 3.6V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZM5227B-GS08.pdf | |
| 8N3SV75FC-0089CDI | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0089CDI.pdf | |
| MAX1091BCEI+ | 10 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 28-QSOP | MAX1091BCEI+.pdf | |
| ACPL-C87A-500E | Isolation Amplifier 1 Circuit Differential 8-SO Stretched | ACPL-C87A-500E.pdf | |
| SN74LVCH244ANSRG4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | SN74LVCH244ANSRG4.pdf | |
| SN74AUP1G97YEPR | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 3 Input 6-DSBGA, 6-WCSP (1.4x0.9) | SN74AUP1G97YEPR.pdf | |
| MX29F400CBTC-70G | IC FLASH 4MBIT 70NS 48TSOP | MX29F400CBTC-70G.pdf | |
| PC28F320J3D75E | IC FLASH 32MBIT 75NS 64EASYBGA | PC28F320J3D75E.pdf | |
| STP16DPS05XTTR | LED Driver IC 16 Output Linear Shift Register 100mA 24-TSSOP-EP | STP16DPS05XTTR.pdf | |
| MAX6463UR26+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-3 | MAX6463UR26+T.pdf | |
| REF5040IDR | Series Voltage Reference IC ±0.05% 10mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | REF5040IDR.pdf | |
| LTC3113IFE#TRPBF | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.8V 1 Output 3A 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LTC3113IFE#TRPBF.pdf | |
| LX8385-33IDD | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 3A TO-263, Power | LX8385-33IDD.pdf | |
| ISL9014IRKFZ-T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.85V, 2.5V 300mA 10-DFN (3x3) | ISL9014IRKFZ-T.pdf |