| Manufacturer Part Number: | 1N978A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 51V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N978A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N978A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 51V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 125 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 38.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N978A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N978A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N978A is new and unused, you can buy 1N978A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N978A.
| SBR3050E3 | Diode Schottky 50V 30A Chassis, Stud Mount DO-203AA | SBR3050E3.pdf | |
| BLF188XRSU | RF Mosfet LDMOS (Dual), Common Source 50V 40mA 108MHz 24.4dB 1400W SOT539B | BLF188XRSU.pdf | |
| TEF6892H/V2,557 | IC RADIO SIGNAL PROC 44-QFP | TEF6892H/V2,557.pdf | |
| 511MLFT | IC CLK MULTIPLIER PLL 8-SOIC | 511MLFT.pdf | |
| LTC2636CMS-HZ12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 16-MSOP | LTC2636CMS-HZ12#TRPBF.pdf | |
| AT94K40AL-25BQI | IC FPSLIC 40K GATE 25MHZ 144LQFP | AT94K40AL-25BQI.pdf | |
| PIC24EP512GU810T-I/PF | PIC PIC® 24EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 512KB (170K x 24) FLASH 100-TQFP (14x14) | PIC24EP512GU810T-I/PF.pdf | |
| MAX4542ESA | 2 Circuit IC Switch 1:1 60 Ohm 8-SOIC | MAX4542ESA.pdf | |
| MCP653T-E/CHY | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | MCP653T-E/CHY.pdf | |
| 74VHCT245AM | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | 74VHCT245AM.pdf | |
| 74FCT163245APFG | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-TVSOP | 74FCT163245APFG.pdf | |
| 74ACQ544SC | Buffer, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | 74ACQ544SC.pdf | |
| SN74LVC14ANSR | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-SO | SN74LVC14ANSR.pdf | |
| CY74FCT2573ATPWRE4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-TSSOP | CY74FCT2573ATPWRE4.pdf | |
| MT29F1G08ABBEAH4-IT:E TR | IC FLASH 1GBIT VFBGA | MT29F1G08ABBEAH4-IT:E TR.pdf |