| Manufacturer Part Number: | 1N979A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 56V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N979A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N979A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 56V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 150 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 42.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N979A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N979A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N979A is new and unused, you can buy 1N979A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N979A.
| 1N5358CE3/TR12 | Zener Diode 22V 5W ±2% Through Hole T-18 | 1N5358CE3/TR12.pdf | |
| DDA114YK-7-F | TRANS PREBIAS DUAL PNP SOT26 | DDA114YK-7-F.pdf | |
| ZVN3320ASTZ | MOSFET N-CH 200V 0.1A TO92-3 | ZVN3320ASTZ.pdf | |
| PL130-09QC | Clock Buffer/Driver IC 1MHz 16-WFQFN Exposed Pad | PL130-09QC.pdf | |
| NB2308AI5HDG | IC BUFFER CLK 8OUT 3.3V 16-SOIC | NB2308AI5HDG.pdf | |
| PIC24F32KA304T-I/MV | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 48-UQFN (6x6) | PIC24F32KA304T-I/MV.pdf | |
| Z8F4822AR020EC00TR | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH | Z8F4822AR020EC00TR.pdf | |
| R5F212J0SDSP#U0 | R8C R8C/2x/2J Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 2KB (2K x 8) FLASH 20-LSSOP | R5F212J0SDSP#U0.pdf | |
| BU4315G-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 5-SSOP | BU4315G-TR.pdf | |
| ISL6416IA | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 3 Output 1.8V, 2.8V, 2.8V 330mA, 225mA, 125mA 16-QSOP | ISL6416IA.pdf | |
| LD6806CX4/27P,315 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 200mA 4-WLCSP (0.76x0.76) | LD6806CX4/27P,315.pdf |