| Manufacturer Part Number: | 1N981A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 68V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N981A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N981A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 68V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 230 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 51.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N981A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N981A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N981A is new and unused, you can buy 1N981A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N981A.
| 2SA08860Q | TRANS PNP 40V 1.5A TO-126 | 2SA08860Q.pdf | |
| DS1081LE+ | IC CLOCK MOD SS 8-TSSOP | DS1081LE+.pdf | |
| 8N3QV01KG-0024CDI | VCXO IC 100MHz, 125MHz, 156.25MHz, 250MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0024CDI.pdf | |
| CY25701FJXCT | Oscillator, Crystal IC 10MHz ~ 166MHz 4-JE | CY25701FJXCT.pdf | |
| AD9234BCPZRL7-500 | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Pipelined 64-LFCSP-WQ (9x9) | AD9234BCPZRL7-500.pdf | |
| MAX1429ETN+TD | 15 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 56-TQFN (8x8) | MAX1429ETN+TD.pdf | |
| ADUC843BCPZ8-3 | 8052 MicroConverter® ADuC8xx Microcontroller IC 8-Bit 8.38MHz 8KB (8K x 8) FLASH 56-LFCSP-VQ (8x8) | ADUC843BCPZ8-3.pdf | |
| IDT79RV4700-133DP | MIPS-I Microprocessor IC - 1 Core, 64-Bit 133MHz 208-PQFP (28x28) | IDT79RV4700-133DP.pdf | |
| LTC2862CS8-2#PBF | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SO | LTC2862CS8-2#PBF.pdf | |
| GN25L53-WP | IC AMP TIA 2.5GB 8" DIE WAFER | GN25L53-WP.pdf | |
| SN54HC273VTDG2 | AND Gate IC 4 Channel Die | SN54HC273VTDG2.pdf | |
| IS42S32160F-6TL | IC SDRAM 512MB 166MHZ 86TSOP | IS42S32160F-6TL.pdf | |
| BU4215F-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-SOP | BU4215F-TR.pdf | |
| LT1764ET#06PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.21 V ~ 20 V 3A TO-220-5 Flow 6 | LT1764ET#06PBF.pdf |