| Manufacturer Part Number: | 1N982A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 75V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N982A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N982A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 75V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 270 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 56V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N982A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N982A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N982A is new and unused, you can buy 1N982A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N982A.
| FERD20M60ST | DIODE GEN PURP 60V 20A TO220AB | FERD20M60ST.pdf | |
| 1N5361AE3/TR13 | Zener Diode 27V 5W ±10% Through Hole T-18 | 1N5361AE3/TR13.pdf | |
| NTMFS4936NT1G | MOSFET N-CH 30V 11.6A SO8FL | NTMFS4936NT1G.pdf | |
| APT200GN60J | IGBT Module Trench Field Stop Single 600V 283A 682W Chassis Mount ISOTOP® | APT200GN60J.pdf | |
| ATMEGA325V-8AU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) | ATMEGA325V-8AU.pdf | |
| MAX5945EAX+T | Power Over Ethernet Controller 4 Channel 802.3af (PoE) 36-SSOP | MAX5945EAX+T.pdf | |
| MCP1700-2102E/TO | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.1V 200mA TO-92-3 | MCP1700-2102E/TO.pdf | |
| S-1133B52-I8T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.2V 300mA SNT-8A | S-1133B52-I8T1U.pdf | |
| ZSR1200CSTZ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 200mA TO-92-3 | ZSR1200CSTZ.pdf |