| Manufacturer Part Number: | 1N984A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 91V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N984A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N984A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 91V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 400 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 69.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N984A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N984A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N984A is new and unused, you can buy 1N984A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N984A.
| KBP08M-M4/51 | RECT BRIDGE 1.5A 800V KBPM | KBP08M-M4/51.pdf | |
| BZX85B91-TAP | Zener Diode 91V 1.3W ±2% Through Hole DO-41 | BZX85B91-TAP.pdf | |
| 1N6010A | Zener Diode 27V 500mW ±10% Through Hole DO-35 | 1N6010A.pdf | |
| BSL373SNH6327XTSA1 | MOSFET N-CH 100V 2A 6TSOP | BSL373SNH6327XTSA1.pdf | |
| MK2069-01GI | IC VCXO CLK SYNCHRONIZER 56TSSOP | MK2069-01GI.pdf | |
| XCV100-5FG256I | IC FPGA 176 I/O 256FBGA | XCV100-5FG256I.pdf | |
| EFM8LB12F32E-A-QFP32R | CIP-51 8051 Laser Bee Microcontroller IC 8-Bit 72MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-QFP (7x7) | EFM8LB12F32E-A-QFP32R.pdf | |
| ATPL210A-A1U-Y | IC PWR LINE MCU 120LQFP | ATPL210A-A1U-Y.pdf | |
| AT28HC256F-90JI | IC EEPROM 256KBIT 90NS 32PLCC | AT28HC256F-90JI.pdf | |
| M27C256B-10B6 | IC OTP 256KBIT 100NS 28DIP | M27C256B-10B6.pdf | |
| MAX16913GEE/V+ | Current Sense Amp, Current Switch PMIC 16-QSOP | MAX16913GEE/V+.pdf | |
| TLV809I50DBZR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | TLV809I50DBZR.pdf | |
| LTC3809EMSE#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-MSOP-EP | LTC3809EMSE#TRPBF.pdf | |
| LTC3111HMSE#TRPBF | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 1.5A 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LTC3111HMSE#TRPBF.pdf | |
| NCP5662MNADJR2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Adj to 0.9V 2A 8-DFN (4x4) | NCP5662MNADJR2G.pdf |