| Manufacturer Part Number: | 1N986A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 110V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N986A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N986A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 110V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 750 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 83.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N986A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N986A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N986A is new and unused, you can buy 1N986A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N986A.
| EPC2801 | TRANS GAN 100V 25A BUMPED DIE | EPC2801.pdf | |
| SY89851UMG-TR | Clock Fanout Buffer (Distribution), Translator IC 4GHz 16-VFQFN Exposed Pad, 16-MLF® | SY89851UMG-TR.pdf | |
| MK3200SLF | IC CLOCK OSC 32.768KHZ 8-SOIC | MK3200SLF.pdf | |
| X9460KV14IZ-2.7 | Digital Potentiometer 33k Ohm 2 Circuit 32 Taps I²C Interface 14-TSSOP | X9460KV14IZ-2.7.pdf | |
| A54SX32A-1CQ256M | IC FPGA 228 I/O 256CQFP | A54SX32A-1CQ256M.pdf | |
| MB90024PMT-GS-429E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90024PMT-GS-429E1.pdf | |
| STR736FV2T6 | ARM7® STR7 Microcontroller IC 32-Bit 36MHz 256KB (256K x 8) FLASH | STR736FV2T6.pdf | |
| MAX4508EPE+ | 1 Circuit IC Switch 8:1 400 Ohm 16-PDIP | MAX4508EPE+.pdf | |
| NLAS3699BMN1R2G | 2 Circuit IC Switch 2:2 550 mOhm 16-QFN (3x3) | NLAS3699BMN1R2G.pdf | |
| THS4130CDGNRG4 | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-MSOP-PowerPad | THS4130CDGNRG4.pdf | |
| 72230L10TPG | IC FIFO 2KX8 SYNC 10NS 28DIP | 72230L10TPG.pdf | |
| 74AUP2G14GW,125 | Inverter IC 2 Channel Schmitt Trigger 6-TSSOP | 74AUP2G14GW,125.pdf | |
| INA204AIPWR | Current Monitor Regulator High-Side 1mA 14-TSSOP | INA204AIPWR.pdf | |
| RT9011-GKGQW | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.8V, 2.6V 300mA 8-WDFN (2x2) | RT9011-GKGQW.pdf | |
| LT3694EUFD-1#TRPBF | Linear And Switching Voltage Regulator IC 3 Output Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (2) 250kHz ~ 2.5MHz 28-WFQFN Exposed Pad | LT3694EUFD-1#TRPBF.pdf |