| Manufacturer Part Number: | 1N987A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 120V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N987A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N987A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 120V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 900 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 91.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N987A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N987A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N987A is new and unused, you can buy 1N987A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N987A.
| STPS30M100SR | DIODE SCHOTTKY 100V 30A I2PAK | STPS30M100SR.pdf | |
| SMBJ5936AE3/TR13 | Zener Diode 30V 2W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5936AE3/TR13.pdf | |
| IXXN200N60C3H1 | IGBT Module PT Single 600V 200A 780W Chassis Mount SOT-227B | IXXN200N60C3H1.pdf | |
| 8N4QV01EG-0022CDI | VCXO IC 176.8382MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0022CDI.pdf | |
| ISPLSI 2064A-80LT100 | IC CPLD 64MC 15NS 100TQFP | ISPLSI 2064A-80LT100.pdf | |
| ADSP-BF547BBCZ-5A | IC DSP 16BIT 533MHZ 400CSBGA | ADSP-BF547BBCZ-5A.pdf | |
| LM2902KDBRG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SSOP | LM2902KDBRG4.pdf | |
| SN74LVC1G126DRLR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SOT-5 | SN74LVC1G126DRLR.pdf | |
| SN74AHCU04DGVRG4 | Inverter IC 6 Channel 14-TVSOP | SN74AHCU04DGVRG4.pdf | |
| XC6121D617ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121D617ER-G.pdf | |
| DS1834A+ | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 8-PDIP | DS1834A+.pdf | |
| AN1431T | Shunt Voltage Reference IC 36V ±2% 100mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | AN1431T.pdf |