| Manufacturer Part Number: | 1N988A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 130V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N988A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N988A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 130V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 1100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 98.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N988A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N988A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N988A is new and unused, you can buy 1N988A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N988A.
| FFSH40120ADN_F155 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 1200V (1.2kV) 20A Through Hole TO-247-3 | FFSH40120ADN_F155.pdf | |
| MMBD355LT1 | RF Diode Schottky - 1 Pair Common Anode 7V 225mW SOT-23-3 (TO-236) | MMBD355LT1.pdf | |
| AOT470 | MOSFET N-CH 75V 10A TO220 | AOT470.pdf | |
| IDT5T995APPGI8 | IC CLK DRIVER 2.5V PLL 44-TQFP | IDT5T995APPGI8.pdf | |
| 8N4SV76AC-0024CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0024CDI.pdf | |
| NBVSPA013LN1TAG | VCXO IC 212MHz 6-CLCC | NBVSPA013LN1TAG.pdf | |
| AD5204BRUZ50-REEL7 | Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 256 Taps SPI Interface 24-TSSOP | AD5204BRUZ50-REEL7.pdf | |
| DM6446GB6C0121MV | IC SOC DIGITAL MEDIA 361NFBGA | DM6446GB6C0121MV.pdf | |
| 5SGXMB9R1H43C2LN | IC FPGA 600 I/O 1760HBGA | 5SGXMB9R1H43C2LN.pdf | |
| LTC2861CGN#PBF | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 16-SSOP | LTC2861CGN#PBF.pdf | |
| LM3875TF/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB TO-220-11 Isolated | LM3875TF/NOPB.pdf | |
| AD8417WHRZ | Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD8417WHRZ.pdf | |
| 74AUP1T98GF,132 | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 3 Input 6-XSON, SOT891 (1x1) | 74AUP1T98GF,132.pdf | |
| LP38691SD-ADJ/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 9 V 500mA 6-WSON (3x3) | LP38691SD-ADJ/NOPB.pdf | |
| TPS79618KTTTG3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1A DDPAK/TO-263-5 | TPS79618KTTTG3.pdf |