| Manufacturer Part Number: | 1N989A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 150V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N989A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N989A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 150V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 1500 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 114V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N989A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N989A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N989A is new and unused, you can buy 1N989A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N989A.
| SMBG5952BE3/TR13 | Zener Diode 130V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5952BE3/TR13.pdf | |
| A3PE1500-2PQG208I | IC FPGA 147 I/O 208QFP | A3PE1500-2PQG208I.pdf | |
| XC5VTX240T-2FF1759CES | IC FPGA 680 I/O 1759FCBGA | XC5VTX240T-2FF1759CES.pdf | |
| ALD4211PCL | 4 Circuit IC Switch 1:1 135 Ohm 16-PDIP | ALD4211PCL.pdf | |
| 74AHC74BQ,115 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DHVQFN | 74AHC74BQ,115.pdf | |
| AT25DF041B-SSHNHR-T | IC FLASH 4MBIT 70MHZ 8SOIC | AT25DF041B-SSHNHR-T.pdf | |
| MP1907GQ-P | IC GATE DRIVER | MP1907GQ-P.pdf | |
| ZXLD1370EST16TC | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) PWM Dimming 16-TSSOP-EP | ZXLD1370EST16TC.pdf | |
| XC6123D527ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123D527ER-G.pdf | |
| XC6123C434ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123C434ER-G.pdf |