| Manufacturer Part Number: | 1N990A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 160V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N990A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N990A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 160V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 1700 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 121.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N990A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N990A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N990A is new and unused, you can buy 1N990A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N990A.
| PMBD6050,235 | DIODE GEN PURP 70V 215MA SOT23 | PMBD6050,235.pdf | |
| 1PMT4622E3/TR7 | Zener Diode 3.9V 1W ±5% Surface Mount DO-216 | 1PMT4622E3/TR7.pdf | |
| MJE5731AG | TRANS PNP 375V 1A TO220AB | MJE5731AG.pdf | |
| MCM1206-TP | MOSFET P-CH 12V 6A DFN202 | MCM1206-TP.pdf | |
| SPA15N60C3XKSA1 | MOSFET N-CH 650V 15A TO-220 | SPA15N60C3XKSA1.pdf | |
| SL38160ZIT | IC CLOCK SSCG 4PLL 5CH 16TSSOP | SL38160ZIT.pdf | |
| 8N3SV76BC-0034CDI8 | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0034CDI8.pdf | |
| AD7574BQ | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-CDIP | AD7574BQ.pdf | |
| AD5666BRUZ-1REEL7 | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 14-TSSOP | AD5666BRUZ-1REEL7.pdf | |
| PIC16C642-10E/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 7KB (4K x 14) OTP 28-SOIC | PIC16C642-10E/SO.pdf | |
| MAX4621ESE | 2 Circuit IC Switch 1:1 5 Ohm 16-SOIC | MAX4621ESE.pdf | |
| TL3474CD | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | TL3474CD.pdf | |
| IS62WV1288DBLL-45TLI | IC SRAM 1MBIT 45NS 32TSOP | IS62WV1288DBLL-45TLI.pdf | |
| 25AA080B-I/SN | IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8SOIC | 25AA080B-I/SN.pdf | |
| IDT71V3559SA80BQ | IC SRAM 4.5MBIT 8NS 165CABGA | IDT71V3559SA80BQ.pdf |