| Manufacturer Part Number: | 1N991A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 180V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N991A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N991A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 180V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2200 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 136.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N991A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N991A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N991A is new and unused, you can buy 1N991A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N991A.
| GBU6M-M3/45 | BRIDGE RECT GPP 6A 1000V GBU | GBU6M-M3/45.pdf | |
| MMBZ5254BTS-7-F | Zener Diode Array 3 Independent 27V 200mW ±5% SOT-363 | MMBZ5254BTS-7-F.pdf | |
| 1SMB5934B-13 | Zener Diode 24V 3W ±5% Surface Mount SMB | 1SMB5934B-13.pdf | |
| SMBG5383BE3/TR13 | Zener Diode 150V 5W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5383BE3/TR13.pdf | |
| SIHB10N40D-GE3 | MOSFET N-CH 400V 10A DPAK | SIHB10N40D-GE3.pdf | |
| AK4373EN | DAC, Audio 24 bit 48k DSP, I²S 32-QFN (5x5) | AK4373EN.pdf | |
| AD7863ARZ-10REEL | 14 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 2 SAR 28-SOIC W | AD7863ARZ-10REEL.pdf | |
| R5F100CGALA#U0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 36-WFLGA (4x4) | R5F100CGALA#U0.pdf | |
| MAX238CWG+T | 4/4 Transceiver Full RS232 24-SOIC | MAX238CWG+T.pdf | |
| MAX251CSD+T | 2/2 Transceiver Full RS232 14-SOIC | MAX251CSD+T.pdf | |
| DS2155GNC2+ | Telecom IC Single-Chip Transceiver 100-CSBGA (10x10) | DS2155GNC2+.pdf | |
| 72V845L15PFGI | IC FIFO SYNC 4096X18 128QFP | 72V845L15PFGI.pdf | |
| N25Q064A13EF640E | IC FLASH 64MBIT 108MHZ VFQFPN | N25Q064A13EF640E.pdf | |
| LTC3208EUH#PBF | LED Driver IC 17 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) I²C Dimming 1A (Total) 32-QFN (5x5) | LTC3208EUH#PBF.pdf | |
| LT3956IUHE#TRPBF | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Flyback, SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 3.3A (Switch) 36-QFN (5x6) | LT3956IUHE#TRPBF.pdf |