| Manufacturer Part Number: | 1N992A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9098 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 200V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N992A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N992A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 1N957B(A), -1 thru 1N992B(A), -1, e3 DO-35 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 200V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2500 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 152V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N992A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N992A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N992A is new and unused, you can buy 1N992A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N992A.
| SMBJ5345A/TR13 | Zener Diode 8.7V 5W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5345A/TR13.pdf | |
| 8N4QV01LG-0001CDI | VCXO IC 125MHz, 100MHz, 122.88MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0001CDI.pdf | |
| C8051F586-IQ | 8051 C8051F58x Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 96KB (96K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | C8051F586-IQ.pdf | |
| P5010NSN1TNB | PowerPC e5500 Microprocessor IC QorIQ P5 1 Core, 64-Bit 2.0GHz 1295-FCPBGA (37.5x37.5) | P5010NSN1TNB.pdf | |
| 82V2052EPF8 | Telecom IC 80-TQFP (14x14) | 82V2052EPF8.pdf | |
| OPA1612AIDR | Audio Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | OPA1612AIDR.pdf | |
| SN74ALS641A-1NE4 | Transceiver, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Open Collector Output 20-PDIP | SN74ALS641A-1NE4.pdf | |
| SN74AS175BNSR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SO | SN74AS175BNSR.pdf | |
| SN74ABT377ADW | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | SN74ABT377ADW.pdf | |
| PI74ALVCH16260A | D-Type, Addressable 1 Channel 12:24 IC Tri-State 56-TSSOP | PI74ALVCH16260A.pdf | |
| ISL8844AMBZ-T | Converter Offline Boost, Flyback Topology Up to 2MHz 8-SOIC | ISL8844AMBZ-T.pdf | |
| TLVH431AQDCKT | Shunt Voltage Reference IC 18V ±1% 70mA 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | TLVH431AQDCKT.pdf | |
| LM4041C12IDCKRG4 | Shunt Voltage Reference IC ±0.5% 12mA 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 | LM4041C12IDCKRG4.pdf | |
| LTC3853HUJ#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 40-QFN (6x6) | LTC3853HUJ#PBF.pdf | |
| ADP1883ARMZ-1.0-R7 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-MSOP | ADP1883ARMZ-1.0-R7.pdf |